ساخت استخر

ساخت استخر در سالهای اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است. افراد زیادی تمایل به ساخت استخر در حیاط منزل، ویلا و یا باغ خود دارند. ساخت استخر از جمله مواردی است که با هر بودجه ای می توان آنرا انجام داد. از ساخت استخر ساده با بلوکهای سیمانی تا انواع استخرهای مجهز و لوکس را می توان در منزل و خانه طراحی و اجرا نمود.

ساخت استخر

ساخت استخر فقط محدود به مجموعه های تفریحی و ورزشی نیست. امروزه بسیاری از افراد دوست دارند در منزل های ویلایی و یا باغ خود اقدام به ساخت استخر کنند تا بتوانند در روزهای گرم تابستان، تفریح سالم و فوق العاده ای را همراه با دوستان و خانواده خود داشته باشند. حال این استخر ممکن است در فضای بسته و یا در فضای باز ساخته شود. علاوه بر این، برخی از ساختمان های مدرن و گران قیمت‌ امروزی نیز تصمیم به ساخت استخر می گیرند. با این حال، اگر شما هم قصد چنین اقدامی دارید، پیش از شروع بهتر است اطلاعات بیشتری در مورد آن به دست بیاورید. در ادامه این متن به ارائه برخی نکاتی خواهیم پرداخت که هنگام ساخت استخر باید آن ها را بدانید. چراکه ساخت استخر امری کاملاً تخصصی است و هزینة ساخت آن نیز ناچیز نخواهد بود. بنابراین، بهتر است پیش از شروع عملیات ساخت، اطلاعات هرچه بیشتری در مورد آن به دست بیاورید.

ساخت استخر - طراحی و ساخت استخر - نمایشگاه مجازی ایران

هدف از ساخت استخر

تصمیم گیری و یا مشخص بودن هدف شما از ساخت استخر اولین مرحله و مهم ترین است. تمامی تصمیمات بعدی شما متاثر از همین مورد خواهند بود. هدف شما ساخت یک استخر ورزشی و حرفه ای است؟ و یا اینکه فقط قصد دارید استخری ساده در منزل مسکونی خود بسازید؟ آیا کودکان و یا خردسالان هم به آن دسترسی خواهند داشت؟ تمام این موارد مهم در اتخاذ تصمیمات آتی شما تاثیرگذار خواهند بود. بنابراین به خوبی به آن ها فکر کرده و هدف خود را مشخص سازید.

محل ساخت استخر

انتخاب محل مناسب برای شروع به ساخت استخر مورد نظر نیز امری مهم است و باید با دقت فراوان انجام شود. همانطور که می دانید، پس از ساخت استخر به هیچ عنوان امکان تغییر در ساختار آن را نخواهید داشت و در صورتی هم که بتوانید تغییرات کوچکی در آن ایجاد کنید، این کار مستلزم پرداخت هزینه های بسیاری خواهد بود. بنابراین، انتخاب محل ساخت استخر را با وسواس کامل انجام دهید تا هرگز از آن پشیمان نشوید. هنگام انتخاب محلی مناسب برای ساخت، به این نکات نیز توجه داشته باشید:

- نقشه ساختمانی: نقشه های ساختمان شما باید با دقت مورد بررسی قرار بگیرند تا مبادا ساخت استخر آسیبی به استحکام منزل وارد کند و یا اینکه در مسیر خطوط آب، گاز و یا برق ساخته نشود.

- شرایط آب و هوایی: استخر باید جایی ساخته شود تا آفتاب کافی به آن بتابد. دریافت کافی نور خورشید چند مزیت بزرگ دارد. اول آنکه دمای آب را گرم و مناسب شنا و تفریح می سازد. دوم آنکه از رشد جلبک ها جلوگیری می کند. مورد بعدی پرهیز از قرارگیری در معرض باد است، چراکه وزش باد شرایط شنا کردن را برای شما دشوار خواهد کرد و اینکه ممکن است برگ درخت و یا خاک و آشغال را با خود حمل کرده و در داخل استخر شما بریزد.

- سایر نکات: برخی دیگر از نکاتی که هنگام مکان یابی برای ساخت استخر باید در نظر داشته باشید شامل وجود فضای اضافی کافی برای قرار دادن تجهیزات استخر، سهولت ورود و خروج به داخل آب استخر و همچنین وجود دید کافی به استخر از داخل منزل است (به خصوص زمانی که کودکان و خردسالان قصد استفاده از استخر را داشته باشند).

آب بندی استخر

یکی از مهم ترین مراحل ساخت استخر که شاید اطلاع چندانی از آن نداشته باشید، آب بندی استخر است. آب بندی استخر امنیت و طول عمر آن را بسیار بالاتر خواهد برد و انجام آن شدیداً توصیه می شود.

عموماً استخرها از سیمان و موزاییک ساخته می شوند. سیمان پس از چند سال قرار گرفتن در معرض آب،‌ ممکن است ترک بردارد. بعد از گذشت مدتی، آب قادر خواهد بود به آرامی وارد این ترک ها شده و آن را بیشتر کند. تاجایی که یک نشتی در دارد استخر رخ دهد. پیدا کردن نشتی استخر و رفع آن بسیار دشوار و زمانگیر خواهد بود، بنابراین همیشه توصیه می شود تا استخر را به خوبی آب بندی کنید تا نیازی به انجام نشتی‌گیری نداشته باشید. چراکه آب بندی استخر به نوعی به عنوان راهی پیش گیرنده شناخته می شود.

البته جلوگیری از نشتی تنها مزیت آب بندی استخر نیست، چراکه این کار به ظاهر استخر شما نیز خواهد افزود، از رنگ پریدگی و مات شدن استخر توسط نور خورشید و همچنین از آسیب رساندن مواد شیمیایی مختلف به استخر جلوگیری کند. بنابراین، پس از ساخت استخر، حتماً آب بندی را نیز انجام دهید.

ساخت استخر - طراحی و ساخت استخر - نمایشگاه مجازی ایران

تجهیزات مورد نیاز برای ساخت استخر

هنگام ساخت استخر، در کنار ساخت حوضچه استخر، احتیاج به تهیه تجهیزات مختلفی نیز خواهید داشت. حوضچه استخر تنها محل قرارگیری آب است، اما تجهیزات مختلف عمل انتقال آب به داخل استخر، ایجاد گردش آب، تصفیه آب و ... را به عهده دارند. در نظر داشته باشید که تهیه کردن این تجهیزات امری اختیاری نبوده و الزامی است. در ادامه به اختصار به معرفی برخی از این تجهیزات خواهیم پرداخت.

پمپ استخر: در واقع نقش قلب استخر را به عهده دارد. پمپ جریان آب را در داخل استخر شکل می دهد. وجود گردش آب در داخل استخر بسیار ضروری است، چراکه در صورت نبود آن،‌ آب به سرعت کیفیت خود را از دست می دهد.

فیلتر آب: فیلتر آب در مسیر بین استخر و پمپ قرار می گیرد و عمل تصفیه آب را به عهده دارد. مدل های مختلفی از فیلتر وجود دارند که هرکدام از آن ها قادر به تصفیه ذرات خاصی هستند. فیلتر شِن پرکاربردترین، ساده ترین و ارزان ترین نوع فیلتر برای استخرها است و قادر است ذراتی تا اندازه ۲۰ الی ۴۰ میکرون را جدا سازد، ولی تنها استفاده از این فیلتر برای استخرهای حرفه ای به هیچ عنوان کافی نیست.

مواد شیمیایی: اگر قصد ساخت استخر دارید، تهیه مواد شیمیایی و ضدعفونی کننده نیز یکی دیگر از تجهیزات مورد نیاز شما خواهد بود. از این مواد برای ضدعفونی کردن آب استخر استفاده می شود. در این میان، می توان به گاز کلر استخر اشاره کرد که متداول ترین نوع آن ها است و تقریباً تمام استخرها از آن استفاده می کنند. کلر استخر در ۳ نوع مایع، پودری و به شکل قرص تولید شده و در دسترس شما خواهد بود.