سقف کاذب کناف

سقف کاذب کناف دارای دو نوع متحرک و ثابت می باشد. از انواع این سقف های کاذب کناف با توجه به ویژگی های ساختاری محیط مورد نیاز، استفاده می شود. سقف کاذب کناف به سه دسته ساده، مقاوم در برابر رطوبت و مقاوم در برابر حریق و آتش سوزی تقسیم می شوند.

سقف کاذب کناف

سقف کاذب کناف یکی از مدل های سقف کاذب موجود در بازار است که در آن از پانل های گچی و یا غیر گچی پیش ساخته استفاده می شود که توسط پروفیل های سرد نورد شده خاصی به سقف سازه ها متصل می شود. واژه کناف ( Knauf ) نام یک موسسه‌ بین‌المللی با ویژگی‌های ممتاز می‌باشد که بیش از ۶۰ سال است که در صنایع ساختمانی به عنوان یکی از پیشروترین شرکت های بین‌المللی مشغول به فعالیت است. سقف کاذب کناف دارای مدل ها و جنس های مختلفی است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد و سپس در خصوص کاربرد ها و مزایای آن ها توضیح خواهیم داد.

سقف کاذب کناف ، اجرای سقف کاذب - نمایشگاه مجازی ایران

سقف کاذب کناف چگونه ساخته می شود؟

کناف نام ثبت شده تجاری است که به پنل های گچی در ابعاد 240×120 با ضخامت های 9/5 یا 12 میلی متر اطلاق می شود. در هنگام عملیات تولید این پنل ها مخلوط گچ به همراه هوا به صورت فشرده بین دو سطح مقوایی تزریق می گردد که این فرآیند موجب کاهش وزن و استحکام پنل می گردد. در سیستم ساخت و ساز خشک از صفحات روکش دار گچی (در برخی موارد صفحات مسلح سیمانی) به عنوان پوشش و از پروفیل های سرد نورد شده (پروفیل های فولادی سبک) به عنوان زیر سازی استفاده می شود. پس از تزریق و مشخص کردن لایه های رو و زیر، این صفحات از دستگاه هایی رد می شوند تا ضخامت مورد نیاز ورق کناف مشخص گردد. بر اساس نیاز و مدل های مشخص، ضخامت سقف کاذب کناف تایین می شود.

در اجرای سقف کاذب کناف از پنل ‏های گچی پیش ساخته به عنوان پوشش سقف استفاده می شود که بر روی پروفیل های سرد نورد شده (شبکه سازه های سپری به شکل T) قرار می گیرند. این شبکه به وسیله آویز های قابل رگلاژ به سقف خام متصل می شود.

انواع سقف کاذب کناف

• سقف کاذب کناف یکپارچه.

• سقف کاذب کناف مشبک.

سقف کاذب کناف یکپارچه

این نوع سقف جایگزینی برای سقف های قدیمی ساخته شده از رابیتس و گچ است. سقف کاذب کناف یکپارچه با استفاده از زیر سازی سبک فولادی و همچنین لایه گچی کناف و به وسیله پیچ مخصوص نصب می شود. این مدل سقف با استفاده از بتونه مخصوص درزگیری می شود . پس از یک دست شدن سطح سقف می توان با استفاده از انواع رنگ ها به آن طراحی دلخواه را بخشید. فضای خالی موجود در این سقف ها به شما امکان نصب انواع عایق ها را می دهد.

سقف کاذب کناف مشبک

این نوع سقف ها امکان نصب سریع و بی دردسر را دارند. سقف کاذف کناف مشبک با استفاده از قلاب هایی به سقف اصلی متصل می شود و دیگر نیازی به استفاده از زیر سازی برای این نوع سقف وجود ندارد. همانند سقف یکپارچه در این نوع سقف نیز می توان از فضای موجود بین سقف اصلی و پنل کناف برای نصب انواع عایق استفاده کرد.

انواع سقف کاذب کناف از نظر جنس و مقاومت

• پنل گچی ساده. پنل های گچی در ساخت و ساز های خشک و در مکان هایی که امکان آتش سوزی وجود ندارد مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا این پنل ها دارای روکش به رنگ کرم هستند.

• پنل گچی مقاوم در برابر رطوبت. در گچ استفاده شده در این پنل ها از مواد مقاوم در برابر رطوبت استفاده شده است تا آن ها را برای استفاده در محیط های نمناک و دارای رطوبت آماده کند. معمولا از این پنل ها در آشپزخانه ها و سرویس های بهداشتی استفاده می شود. پنل مقاوم در برابر رطوبت دارای روکش های سبز رنگ است.

• پنل گچی مقاوم در برابر آتش و رطوبت. در این پنل ها از ترکیب شیشه و گچ مقاوم در برابر رطوبت استفاده می شود. این پنل ها در مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرند که در آن ها امکان وجود رطوبت و حریق وجود دارد.

کاربرد های سقف کاذب کناف

• پوشش نهایی در زیر سقف سازه ‌ای

• پوشش تاسیسات عبوری در سقف

• اجرای نور مخفی و زیبایی ساختمان ‌های تجاری، اداری، مسکونی

• افزایش مقاومت سازه در برابر حریق به عنوان پوشش ضد حریق بر روی اجزای سازه‌ ای

• پوشش سقف محیط‌ های مرطوب نظیر سرویس ‌های بهداشتی و آشپزخانه

• به عنوان دیوار و سایر تیغه‌ های جدا کننده

مزایای استفاده از سقف کاذب کناف

• اقتصادی بودن. استفاده از سقف کاذب کناف موجب صرفه جویی در هزینه ها می شود. برای سقف های عادی نیاز به صرف هزینه زیادی جهت زیر سازی و اجرا وجود دارد ولی این سقف ها به زیر سازی زیادی نیاز ندارند و در کنار آن هزینه کمتری نیز برای تهیه و نصب دارند.

• دسترسی آسان به تاسیسات پشت. با توجه به قابلیت نصب آسان، دسترسی به قسمت های پشتی و یا همان بالای پنل ها بسیار ساده است و به راحتی می توان انواع عایق و وسایل را در داخل آن ها قرار داد و در صورت وجود مشکل در تاسیسات می توان به راحتی به آن ها دسترسی داشت.

• وزن سبک. تمامی پنل های ساخته شده دارای وزن بسیار کمی هستند که موجب پایین آمدن وزن کلی ساختمان می شود و به زیبایی و دوام سقف کمک می کند.

• نصب آسان. سقف کاذب کناف با توجه به سبکی و همچنین قابلیت نصب آسان خود به راحتی و در کمترین زمان قابل نصب و یا تعویض است.

• ترمیم پذیری. با توجه به قابلیت بتونه پذیری و همچنین تعویض آسان، شما می توانید به راحتی قطعاتی که دچار مشکل شده اند را تعمیر یا تعویض کنید. از طرف دیگر با توجه به همین ویژگی شما می توانید با ایجاد تغییراتی کوچک در چیدمان قالب ها طراحی سقف را تغییر دهید تا به راحتی طرحی نو را برای خود ایجاد نمایید.

• مقاومت و استحکام بالا. تمامی مدل ها حتی مدل های ساده نیز مقاومت مناسبی در برابر رطوبت و حریق دارند و تمامی سقف ها نیز از استحکام بسیار بالایی برخوردارند.

• عایق صدا و حرارت. پنل های سقف کاذب کناف خود به تنهایی در برابر صدا و حرارت مقاوم هستند ولی با توجه به وجود فضای خالی میان سقف و پنل، می توانید از عایق های قدرتمند تر دیگر نیز برای بالا بردن سطح مقاومت استفاده نمایید.