جت فن

جت فن - انواع جت فن تونلی و پارکینگی - نمایشگاه مجازی ایران

جت فن به فن های محوری گفته می شود که برای تخلیه هوا در شرایط مختلف استفاده می شود. جت فن کمک به خروج دود و آتش کرده و برای محیط های زیرزمینی و همینطور محیط های تأسیساتی و مترو نیز مورد استفاده قرار می گیرد. جت فن ها دارای ابعاد و کیفیت متفاوتی هستند.

جت فن

جت فن یکی از مدل های هواکش است که در پارکینگ ها، تونل ها و به طور کلی در فضا های بسته که امکان انتقال هوا وجود ندارد مورد استفاده قرار می گیرد. این فن ها به طور معمول دارای طراحی استوانه ای شکل می باشند و می توانند در زمانی کم حجم بسیار زیادی از هوا را جا به جا کنند. در ادامه به توضیح نحوه عملکرد جت فن ها، مدل های مختلف آن ها و همچنین کاربرد ها و مزایای آن ها خواهیم پرداخت.

جت فن - انواع جت فن تونلی و پارکینگی - نمایشگاه مجازی ایران

جت فن چیست؟

جت فن ها هواکش های بسیار قدرتمندی هستند که می توانند فشار هوای بسیار زیادی تولید کنند. انواع مختلف جت فن ها معمولا دارای موتور های سانتریفیوژ هستند و تنها مدل کتابی از فن آکسیال برای تهویه هوا استفاده می کند. این فن ها به شکل استوانه ای طراحی شده اند تا فضای کمی را اشغال کنند و معمولا در تونل ها و مکان هایی که ورودی هوا بسیار کم و ضعیف است مورد استفاده قرار می گیرند. جت فن با استفاده از موتور های پر قدرت خود، فشار هوای زیادی تولید می کند که تمامی فضا های موجود را در بر می گیرد.

جت فن ها از تکنولوژی پیشرفته تری نسبت به فن های معمولی استفاده می کنند و از یک پوسته یا قاب کلی ساخته می شوند. در داخل قاب یک صداگیر، روتور، موتور و استاتور وجود دارد. در کنار صرفه جویی در مصرف انرژی، جت فن تونل به شکلی طراحی شده است که فضای زیادی را اشغال نکند و برای عبور و مرور مشکل ساز نشود.

انواع مختلف جت فن

جت فن دستگاهی بزرگ با کارایی بسیار زیاد است. این فن ها به طور کلی برای مصارف بزرگ و جا به جایی حجم زیادی از هوا استفاده می شوند و دارای مدل های مختلفی می باشند که بر اساس نیاز و فضای مورد استفاده می توانید از میان آن ها به انتخاب بپردازید. به طور کلی ویژگی هایی نظیر وارد کردن حجم وسیعی از هوای تازه، خارج کردن هوای آلوده و همچنین تحت پوشش قرار دادن فضای بسیار زیاد و نداشتن نقطه کور شامل تمامی مدل های جت فن می شود و مدل ها فقط در مواردی که ذکر خواهیم کرد تفاوت دارند.

• جت فن ساده. نوع پایه جت فن ها می باشد که ساده ترین عملکرد را در بین آن ها دارد. این مدل جت فن می تواند هوا را فقط در یک جهت به گردش در بیاورد. جت فن ساده برای استفاده در پارکینگ، تونل و یا ساخت تونل باد مناسب است و در میان دیگر مدل ها ارزان ترین قیمت را دارد.

• جت فن دو طرفه. این مدل پیشرفته تر از جت فن ساده می باشد. موتور و پره های این جت فن قابلیت حرکت معکوس را نیز دارند و به همین علت این مدل با نام جت فن معکوس شونده نیز شناخته می شود. جت فن دو طرفه قابلیت تغییر جهت جریان هوا را دارد و به همین دلیل در پارکینگ ها و یا تونل هایی با شرایط خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

• جت فن قابل تنظیم. این جت فن ها قابلیت تنظیم جهت ورود و خروج هوا را دارند. بدین شکل که جت فن می تواند کمی در محور خود گردش داشته باشد و ورودی و خروجی هوا به صورت زاویه دار با یکدگیر نصب شوند. این جت فن ها نیز می توانند برای موارد خاص مانند مکان های دارای قوس زیاد مورد استفاده قرار بگیرند.

• جت فن کتابی. این مدل از نظر شکل هندسی با سایر جت فن ها تفاوت داشته و به جای استوانه ای بودن شکلی مکعبی دارد. همچنین برای ایجاد جریان هوا از یک فن سانتریفیوژ یا فن گریز از مرکز بهره می گیرد که در بخش زیرین آن نصب شده و خروجی هوای نیز در قسمت جلویی جت فن قرار دارد. جت فن کتابی در تهویه پارکینگ سربسته با سقف کوتاه مناسب است زیرا ارتفاع کمتری را اشغال می کند و می تواند فشار هوای بیشتری را تولید کند.

کاربرد های جت فن

• تهویه هوای پارکینگ های بزرگ و سربسته

• تهویه هوای تونل های بلند و بدون روزنه

• تهویه هوای سوله ها در موارد خاص

• ساخت تونل های باد

مزایای استفاده از جت فن

• ایجاد هوای تازه و با اکسیژن بالا. معمولا قرار گرفتن در فضای سر بسته با ترس از خفگی همراه است. جت فن ها می توانند با فعالیت دائمی خود این ترس را از بین ببرند و به خوبی هوای تمیز و مناسب را برای فضای شما به وجود بیاورند.

• تخلیه هوای آلوده. یکی از مشکلات پارکینگ ها و یا تونل ها باقی ماندن هوای آلوده تولید شده توسط خودرو ها است. این هوای آلوده در کنار ایجاد بیماری و سخت کردن تنفس می تواند در برخی موارد موجب انفجار و آتش سوزی شود. به همین دلیل استفاده از جت فن می تواند در تخلیه این هوای آلوده و کاهش احتمال انفجار و آتش سوزی مفید باشد.

• جت فن می تواند با توجه به قدرت تولیدی بسیار بالای خود تمامی فضا ها را پوشش دهد. هواکش های معمولی قدرت ایجاد فشار هوای زیادی ندارند و معمولا برخی نقاط به عنوان تقطه کور به وجود می آیند. در هنگام استفاده از جت فن چنین مشکلی وجود نخواهد داشت و تمامی فضا ها به شکل کامل و یکدست با تهویه هوا مواجه می شوند.

• یکی از وظایف اصلی جت فن تقابل با حریق و آتش سوزی در ساختمان است. معمولا جت فن ها قابلیت تغییر جهت هوا را دارند و در صورتی که سنسور های آن ها دود و یا آتش را تشخیص دهند با استفاده از تنظیمات خود می توانند علاوه بر ایجاد یک مسیر فرار برای ساکنین، از گسترش و پیشروی حریق نیز جلوگیری کنند.

• جت فن ها در عین داشتن موتور های پر قدرت، مصرف انرژی پایینی دارند. موتور های جت فن ها دارای طراحی جدید و به روز هستند و به همین دلیل به شکلی طراحی شده اند که در کنار توان تولیدی بالا دارای مصرف انرژی پایینی باشند.

• مدل های متنوع جت فن دست شما را برای انتخاب مدل مناسب و متناسب با نیاز های شما را کاملا باز می گذارد.