دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور یک وسیله ی قابل اعتماد برای مواقعی است که جریان برق قطع می شود. دیزل ژنراتور یک جریان ثابت و بدون تناوب را ایجاد کرده و عمر آن ها بالاتر از سایر دیزل ژنراتور هاست و مصرف سوخت کم تری هم دارند اما باید به تعمیر و نگهداری آن ها توجه کافی داشت.

دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور یکی از دستگاه های بسیار مهم و کاربردی در صنعت و مکان های پزشکی و مهم به شمار می رود. این ژنراتور های جهت تولید برق اضطراری در هنگام قطع برق شهری مورد استفاده قرار می گیرند. دیژل ژنراتور با استفاده از سوخت دیزل مصرفی، انرژی مکانیکی تولید شده را به انرژی الکتریکی تبدیل کرده و برق مورد نیاز ساختمان و دستگاه های مختلف را تامین می کند. دیزل ژنراتور دارای مدل ها و اجزای مختلفی است که به آن ها اشاره خواهیم کرد و سپس به توضیح نکاتی در خصوص نحوه انتخاب و نگهداری از آن ها می پردازیم.

دیزل ژنراتور ، انواع دیزل ژنراتور - نمایشگاه مجازی ایران

انواع مختلف دیزل ژنراتور

ژنراتور ها از نظر نوع کاربرد و توان مصرفی به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. به طور کلی سه مدل ژنراتور دیزل داریم.

• ژنراتور دائم. این مدل ژنراتور ها در نیروگاه ها و شرکت های تولید برق مورد استفاده قرار می گیرند و با استفاده از سوخت دیزل به تولید دائمی نیروی برق مشغول هستند.

• ژنراتور پایه. این نوع ژنراتور ها در مکان هایی که برق شهری وجود ندارد مورد استفاده قرار گرفته و به تنهایی می توانند برق مورد نیاز بخش مشخص شده را فراهم کنند.

• ژنراتور اضطراری. این نوع دیزل ژنراتور پر مصرف ترین مدل می باشند. از این مدل ژنراتور به عنوان پشتیبان برق شهری استفاده می شود تا در صورت ضعیف و یا قطع شدن برق ژنراتور شروع به کار کرده و بدون وقفه برق مورد نیاز تامین شود.

ساختمان دیزل ژنراتور

ساختمان دیزل ژنراتور از دو قسمت اصلی ژنراتور الکتریکی و موتور دیزلی ساخته شده است اما صرف وجود این دو بخش، عملکرد مطمئن دیزل ژنراتور را تضمین نمی کند. از این رو دیزل ژنراتور دارای اجزایی دیگری نیز هست که بصورت مختصر در ذیل شرح داده شده است.

• موتور. این بخش حیاتی ترین قسمت دیزل ژنراتور بوده و باید بسیار دقیق انتخاب شود، زیرا توان مکانیکی که یک موتور تحویل می دهد می تواند توان الکتریکی خروجی ژنراتور را مشخص کند و به این وسیله قدرت الکتریکی برای استفاده از دیزل ژنراتور به دست می آید. در انتخاب موتور دیزل ژنراتور موارد دیگری مانند میزان صدای تولیدی ژنراتور و میزان حجم محفظه سوخت نیز مهم بوده و باید به آن ها توجه نمود. موتور های دیزلی برای راه اندازی و تولید توان، نیاز به توان الکتریکی دارند. به همین دلیل در بیشتر موارد از یک منبع تغذیه که ولتاژ مستقیم (DC) در حدود 12-24 ولت تولید می کند برای راه اندازی موتور استفاده می شود. این منبع تغذیه می تواند خود موتور الکتریکی یا تعدادی باتری باشد که این میزان ولتاژ را تامین می کنند.

• ژنراتور. ژنراتور قلب تپنده تولید توان الکتریکی دیزل ژنراتور است و انرژی اولیه خود را از موتور گرفته و برق مورد نیاز را تولید می کند. نوع ژنراتور بر حسب نیاز ما تعیین می شود. برای مثال برای تولید توان بالا نیاز به ژنراتور القایی داریم. ساختمان ژنراتور اعم از نوع سیم پیچی رتور و استاتور و جریان تحریک آن، تعیین کننده نحوه عملکرد دیزل ژنراتور است.

• مخزن سوخت ژنراتور. در این قسمت سوخت دیزل ژنراتور وارد می شود و حجم این مخزن بر حسب نوع دیزل ژنراتور متغیر است. برای مثال حجم مخزن یک نمونه دیزل ژنراتور با توان حدود 50 کیلو ولت آمپر حدود 900 لیتر است که به میزان 8 ساعت می تواند کار کند.

• تنظیم کننده ولتاژ. تنظیم کننده ولتاژ وظیفه تنظیم ولتاژ خروجی ژنراتور را بر عهده دارد و این کار با عملکرد اجزایی مانند تنظیم کننده، سیم پیچی تحریک و روتور یکسو کننده انجام می شود.

• سیستم خنک کننده. در دیزل ژنراتور ها خنک کردن اجزا بسیار مهم است زیرا داغ شدن زیاد و طولانی مدت آن باعث خراب شدن قطعات می شود که این به عملکرد کار ضربه می زند. در برخی از دیزل ژنراتور ها از مایع و در برخی دیگر از گاز هیدروژن برای خنک سازی استفاده می شود.

• سیستم روغن ژنراتور. در دیزل ژنراتور ها اجزای مکانیکی بسیاری وجود دارد که دائما در حال کار و حرکت می باشند لذا برای کارایی بهتر نیاز است که اجزا روغن کاری شوند. معمولا پس از هر 10 ساعت کار با دیزل ژنراتور باید سطح روغن آن را کنترل کرد و در هر 500 ساعت روغن باید تعویض شود.

• سیستم کنترل. این قسمت وظیفه کنترل الکتریکی کل سیستم را بر عهده دارد. به طور سیستم کنترل توان تولیدی و ولتاژ خروجی، مدت روشن بودن دستگاه و زمان تعویض روغن و موارد اینچنینی را کنترل می کند.

در هنگام خرید دیزل ژنراتور باید به چه مواردی توج نمایید؟

• نیاز های خود را پیش از خرید بررسی نمایید تا خرید درستی داشته باشید. در هنگام خرید باید بدانید ژنراتور را برای کار دائم و یا اضطراری می خواهید. در هر کدام از موارد به چه میزان توان مصرفی نیاز دارید؟ در چه مدت زمانی ممکن است به ژنراتور نیاز داشته باشید؟ باید تمامی موارد مهم را در ذهن خود داشته باشید و سپس با مشاورین فنی مشورت کنید.

• به نوع سوخت مصرفی دیزل ژنراتور توجه کنید. مطمئن شوید می توانید سوخت مورد نیاز ژنراتور را تهیه کنید زیرا در صورتی که توان تهیه آن را نداشته باشید نمی توانید از ژنراتور تهیه شده استفاده کنید.

• به میزان مصرف و آلوددگی تولیدی موتور دیزل توجه کنید و سعی کنید مدلی را تهیه کنید که در کنار برآورده کردن نیاز های شما بتواند مصرف و آلودگی کمتری نیز داشته باشد.

• دیزل ژنراتور ها به دلیل توان تولیدی بالا دارای ابعاد بزرگی هستند و به دلیل سوخت دیزل دارای آلودگی زیادی می باشند. پیش از نصب آن ها مکان مناسب برای نصب و همچنین خارج کردن دود دستگاه را مشخص کنید تا پس از تهیه ان دچار مشکل نشوید.

• این موتور ها در هنگام کار صدای زیادی دارند. اگر در مکانی مورد استفاده قرار می گیرند که صدای تولیدی باید کم باشد به فکر مدل های کم صدا و یا عایق کردن محل نصب باشید.

• دیزل ژنراتور ها باید در هر دوره مورد بازدید و بررسی قرار بگیرند و در صورت نیاز تعمیر شوند. این دستگاه ها فقط در موارد اضطراری مورد استفاده قرار می گیرند و حتما باید برای این مواقع کاملا آماده باشند.

فیلترهای انتخاب شده

مرتب سازی بر اساس
حالت نمایش

مقالات

مشاهده لیست

12نظر

دیزل ژنراتور و ویژگی های آن

به دیزل ژنراتور مولد دیزل نیز گفته می شود. دیزل ژنراتور درواقع ترکیبی از موتور های دیزل و ژنراتور های الکتریکی(آلترناتور) هستند. ژنراتورهای دیزلی برای مطابقت با استانداردهای جهانی ، برای راندمان بالا، مصرف سوخت کم و انطباق با گازهای جهانی ساخته شده اند.

مزیت های استفاده از دیزل ژنراتور های هوا خنک

مزیت های استفاده از دیزل ژنراتور های هوا خنک

دیزل ژنراتور هایی که دارای سیستم هوا خنک هستند در طول سالیان است که مورد استفاده قرار می گیرند و دارای سابقه طولانی قابلیت اطمینان , سازگاری ساده و نسبتا ارزان می باشند . خروجی این محصول که بر اساس سرویس و نگهداری و هزینه های اولیه تولید می شود , استفاده از دیزل ژنراتور های کارکرده را انتخابی بسیار فراگیر برای تولید انرژی در جهان , نموده است . علاوه بر این , برای هزینه پایین و طراحی ساده , این تضمین را می دهند که دیزل ژنراتور ها می توانند در انواع شرایط محیطی مانند گرما و سرمای شدید , گرد وغبار عملکرد خوبی داشته باشند و زمانی که از فرایند خنک کننده استفاده می کنند , همواره از موجودی کافی بهره ببرند .

تاریخ:1396/5/15

نو آوری ها در کنترل پانل های دیزل ژنراتور

نو آوری ها در کنترل پانل های دیزل ژنراتور

پکیج ژنراتور ها , کنترل پانل ها و توابع موتور , توابع رابط موتور را شامل می شوند . این امر به موتور و ژنراتور امکان می دهد تا توسط یک جزء واحد کنترل شوند . پانل های اپراتور , سهولت در مشاهده و استفاده از اطلاعات , کنترل ژنراتور , هشدار ها و نظارت را برای کاربر فراهم می کنند . بسیاری از تولید کنندگان , گزینه هایی مانند اندازه گیری AC و نمادهای الفبایی را ارائه می دهند .

تاریخ:1396/5/24

مخازن سوخت دیزل ژنراتور ها

مخازن سوخت دیزل ژنراتور ها

ژنراتورها در هنگام قطع برق از شرکت توزیع برق محلی , برق کمکی را عرضه می کنند . این کار با استفاده از انرژی مکانیکی ورودی برای شروع احتراق سوخت انجام می شود و انرژی آزاد شده را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند . اگر در هنگام قطع برق ، هیچ سوختی برای ژنراتور وجود نداشته باشد , هدف ژنراتور از بین می رود . از این رو برای جلوگیری از چنین احتمالی , ذخیره سوخت امری ضروری محسوب می شود . سوخت در مخازن سوختی که مخصوص این کار طراحی شده , ذخیره می شود . چندین عامل هستند که در هنگام انتخاب و نصب مخزن سوخت ژنراتور مناسب , باید در نظر گرفته شوند .

تاریخ:1396/5/24