ساندویچ پانل

ساندویچ پنل ها از انواع مختلفی تشکیل شده اند شامل ساندویچ پنل پلی اورتان، ساندویچ پنل پلی استایرن، ساندویچ پنل پشم سنگ که در انواع دیواری، سقفی، سردخانه ای تولید و ارائه می گردد، که هر نوع آنها مورد مصرف و کاربرد خاص خود را دارد. عموما انواع ساندویچ پنل را بر اساس ضخامت و عرض آنها طبقه بندی می کنند. مثلا پنل مدل سردخانه ای ضخامتی بین 8 تا بیست سانتی متر دارد. به طور کلی ضخامت انواع پنل بین 4 تا بیست و هشت سانتی متر است.

ساندویچ پانل چیست؟

برای درک ساختار و همچنین درک بیشتر دلیل این محصول و نامگذاری آن، یک ساندویچ همبرگر را در نظر بگیرید. در این ساندویچ یک لایه گوشت در وسط قرار دارد که به عنوان بخش اصلی ساندویچ شناخته می شود و دو لایه نون هم در اطراف قرار گرفته اند. همین ساختار در ساندویچ پانل نیز صدق می کند. برای ساخت یک ساندویچ پانل، یک لایه از الیاف مخصوص در وسط قرار دارد و دو لایه نازک تر فلزی در کناره ها قرار می گیرند. هرکدام از این لایه ها وظیفه و کارکرد خاص خود را دارند. انتخاب جنس و ویژگی های آن ها باعث می شود تا تمام ساندویچ پانل ویژگی های مشخصی پیدا کند. در ادامه این متن به توضیح بیشتر در مورد انواع مختلف ساندویچ پانل و ویژگی های مختلف آن ها خواهیم پرداخت.

همانطور که بیان شد، ساندویچ پانل ها دارای ۳ لایه مجزا هستند و همین امر باعث شکل گیری ویژگی های منحصر به فردی در آن ها شده است و آن ها را تبدیل به یکی از بهترین جایگزین ها برای مصالح سنتی کرده است. مدل های مختلف ساندویچ پانل ویژگی های خاصی مانند سبک بودن، عایق بودن در برابر گرما و سرما و سروصدا، نصب آسان، هزینه به‌صرفه و طول عمر بالا دارند که تمام این موارد باعث شده است تا امروزه بسیاری از پیمانکارها از این صفحات به جای مصالح ساختمانی استفاده کنند. استفاده از این پانل ها عموماً برای ساخت دیوار و سقف ساختمان ها متداول است. از همی رو، برخی از آن ها به ساندویچ پانل دیواری و برخی دیگر نیز به ساندویچ پانل سقفی معروف شده اند.

ساندویچ پانل - ساندویچ پانل سقفی و دیواری - نمایشگاه مجازی

ساندویچ پانل دیواری چیست

ساندویچ پانل دیواری از نظر ساختاری متفاوت نبوده و همان ساختار ۳ لایه ای را در خود می بیند. از این پانل ها به چند دلیل مختلف برای ساخت دیوارهای ساختمانی استفاده می شود. پیمانکارهای ساختمانی عموماً به دلیل مزیت زمانی بسیار مشهودی که استفاده از ساندویچ پانل دیواری به همراه دارد، به استفاده از آن روی می آورند. ساخت دیوار با مصالح سنتی فرآیندی سخت و زمان گیر است که نتیجة آن نیز بسته به برخی از عوامل محیطی و متغیر (اشتباهات فردی) ممکن است نوسان داشته باشد. ولی پانل ساندویچی در کارخانه و با استانداردهای مشخصی تولید می شود و تنها کافیست آن را در محیط مورد نظر نصب کنید. از آنجایی که ساندویچ پانل وزن کمی دارد، حمل و نقل و نصب آن نیز وقت ناچیزی از شما خواهد گرفت.

ساندویچ پانل سقفی چیست

از نظر ساختاری، ساندویچ پانل سقفی کاملاً شبیه به مدل دیواری است. با این تفاوت که از آن ها برای ساخت سقف ساختمان ها استفاده خواهد شد. استفاده از پانل سقفی همان مزایای استفاده از مدل های دیواری را نیز به همراه دارد، ولی مزیت دیگری که بسیاری از افراد به این خاطر از مدل های سقفی استفاده می کنند،‌ ایجاد عایقی مناسب است. در مورد این قابلیت در بخش ویژگی های ساندویچ پانل بیشتر توضیح خواهیم داد. یکی دیگر از دلایل استفاده از این پانل های سقفی، وزن آن ها است. استفاده از آن ها در سقف ساختمان باعث می شود تا وزن ساختمان کاهش پیدا کند.

مزایای استفاده از ساندویچ پانل

استفاده از مدل های مختلف ساندویچ پانل مزایای بسیار مختلفی را به همراه دارد. در این بخش تنها بخشی از این مزایا را معرفی کرده و به اختصار به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

مزیت زمانی: همانطور که پیش تر نیز مطرح شده بود، این پانل ها در کارخانه طراحی و ساخته می شوند. تنها کافیست پانل مورد نظر را خریداری کرده، به ساختمان خود منتقل کرده و آن را نصب کنید.

مزیت اقتصادی: وزن کم ساندویچ پانل باعث می شود که هزینه های نصب آن به شدت کاهش پیدا کند. وزن کم همچنین باعث می شود تا هزینه های مربوط به حمل و نقل نیز کاهش پیدا کند. علاوه بر این، استفاده از این پانل ها باعث می شود هزینه های مربوط به مصرف انرژی شما نیز کاهش پیدا کند، چراکه عایق سرمایی و گرمایی بسیار مناسبی هستند.

طول عمر بالا: همانطور که بیان شد، ساندویچ پانل از ۳ لایه تشکیل می شود که ۲ لایه بیرونی آن از جنس فلز است. همین امر باعث می شود که این پانل ها طول عمر بالایی پیدا کند و بعد از چند سال نه تنها مقاومت خود را حفظ کند، بلکه از نظر ظاهری نیز آسیبی به آن نرسد.

انعطاف پذیری: استفاده از ساندویچ پانل بسیار آسان خواهد بود. جالب است بدانید این پانل ها در طرح، اندازه و رنگ های مختلفی تولید می شوند که با استفاده از آن ها به راحتی می توانید سبک و سیاق خاصی به محیط مسکونی و یا اداری خود ببخشید.

عایق مناسب: مدل های مختلف ساندویچ پانل، بسته به جنس و مواد به کار رفته برای ساخت آن ها، عایق بسیار مناسبی در مقابل دما و یا صدا خواهند بود. در واقع بسیاری از افراد به همین دلیل از پانل های ساندویچی استفاده می کنند.

ویژگی های ساندویچ پانل

همانطور که می دانیم، در تولید ساندویچ پانل از ۲ لایه فلز نازک و یک لایه میانی که از جنس الیاف مختلف است استفاده می شود. جنس این الیاف ها تاثیر زیادی در کارایی و ویژگی های محصول نهایی خواهد داشت. در این میان، از ۳ نوع ماده بیش از سایرین استفاده می شود. در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

پلی ‌استایرن: قدیمی ترین مدل های ساندویچ پانل با استفاده از پلی استایرین ساخته می شدند. اگر قیمت برای شما عاملی تعیین کننده است و عایق صوتی و یا حرارتی چندان برای شما اهمیت ندارد، این مدل پیشنهادی مناسب است.

پشم سنگ: پشم سنگ قادر است عایقی فوق العاده در برابر صدا باشد. علاوه بر این، پشم سنگ آتش‌گیر نمی ‌باشد و شعله ‌ور نیز نمی ‌شود. این ماده قادر است تا دمای ۷۵۰ درجه سانتی گراد را تحمل کند. نقطه ذوب آن ۱۳۰۰ درجه سانتی گراد است.

پلی اورتان: این مدل جدیدترین و محبوب ترین نوع ساندویچ پانل است. پلی اورتان عایق حرارتی بسیار مناسبی است و وزن بسیار کمی نیز دارد.

محصولات ویژه

مشاهده لیست