هواکش صنعتی

هواکش صنعتی نوعی از هواکش می باشد که وظیفه اصلی آن جابجایی هوا یا هوای آلوده به مواد صنعتی دود و گاز است. هواکش صنعتی دارای دو دسته بندی محوری و گریز از مرکز می باشد. هواکش صنعتی یکی از اساسی ترین نیازهای هر محیط کاری صنعتی است. از آنجایی که خیلی از دستگاه ها و تجهیزات صنعتی گرما و آلاینده های زیادی تولید می کنند، تقریباً تمام کارگاه ها و کارخانه ها به هواکش صنعتی احتیاج دارند تا هوای محیط را تهویه کرده و شرایط کاری مناسبی را برای کارکنان مهیا سازد. شرکت مکش و دهش ارائه دهنده بهترین هواکش صنعتی با بهترین قیمت می باشد.

هواکش صنعتی

هواکش صنعتی یکی از بخش های اصلی هر محیط صنعتی و کارگاهی است. این هواکش های پیشرفته بسته به نوع کارخانه و یا کارگاهی که در ان نصب شده اند وظیفه های مختلفی دارند ولی به طور کلی وظیفه اصلی هواکش صنعتی تهویه هوا می باشد. در ادامه به معرفی انواع هواکش صنعتی، کاربرد های آن ها پرداخته و همچنین در خصوص نکاتی که پیش از تهیه این هواکش ها باید آن ها را مد نظر قرار دهید، صحبت خواهیم کرد.

هواکش صنعتی - هواکش صنعتی آکسیال و سانتریفیوژ - نمایشگاه مجازی ایران

انواع هواکش صنعتی

هواکش های صنعتی دارای کاربرد های مختلفی در مکان های صنعتی و بزرگ هستند. این هواکش ها از نظر نوع کاری و طراحی داخلی خود به دو دسته اصلی تقسیم می شوند.

هواکش صنعتی آکسیال

این نوع هواکش ها ساده ترین مدل هواکش های موجود در بازار هستند و در آن ها هوا از طریق چرخش پره ها در راستای محور اصلی خارج می شود. هواکش های آکسیال در عین سادگی توان تولیدی مناسبی دارند و می توانند در کارخانه های صنعتی زیادی مورد استفاده قرار گیرند.

هواکش صنعتی سانتریفیوژ

هواکش های سانتریفیوژ بر خلاف مدل آکسیال کمی پیشرفته تر بوده و هوا را با زاویه نود درجه نسبت به محور اصلی تخلیه می کنند. این هواکش ها با توجه به نوع پره های خود به سه دسته بکوارد، فوروارد و رادیال تقسیم می شوند. با توجه به نوع پره، هر کدام از مدل ها برای انجام فعالیتی خاص مناسب هستند.

انواع هواکش صنعتی از نظر نوع فعالیت

دسته بندی اصلی هواکش صنعتی بر اساس نوع هوادهی آن ها می باشد که بر اساس آن هواکش ها به دو دسته اصلی زیر تقسیم می شوند.

• تهویه مولد و یا هوا ساز. همانطور که از نام آن پیداست، این مدل به تولید هوا و وارد کردن آن به داخل محیط می پردازد. از این سیستم ها برای دو فعالیت ایجاد آرامش (گرم و سرد کردن) و تعویض هوای موجود در محیط، استفاده می شود.

• تهویه مکنده. این مدل تهویه ها به منظور خارج کردن آلاینده ها و مواد مضر ایجاد شده توسط دستگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند. تهویه مکنده خود به دو دسته عمومی و موضعی تقسیم می شود. مکنده عمومی برای خارج کردن هوای یک محیط باز مانند سالن استفاده شده و از مکنده موضعی برای خارج کردن آلاینده های یک دستگاه خاص استفاده می شود.

کاربرد هواکش صنعتی

هواکش صنعتی به شکل عادی برای کاربرد های صنعتی طراحی شده است. این بدین معنا است که این هواکش ها برای به حرکت در آوردن حجم وسیعی از هوا ساخته شده اند و به همین دلیل نیز در محیط هایی بزرگ و وسیع مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به برخی مکان هایی که از مدل های مختلف هواکش صنعتی بهره گرفته می شود، اشاره خواهیم کرد.

• تهویه عمومی کارخانه ها و کارگاه های وسیع

• تهویه موضعی دستگاه ها با آلایندگی بالا

• سردخانه های صنعتی

• گلخانه های صنعتی

• انبار های مختلف

• بیمارستان ها و آزمایشگاه ها

• فروشگاه ها و مراکز خرید بزرگ

• سالن های اجتماعات و مراکز ورزشی

• آزمایشگاه ها و مراکز دارویی

نکاتی که در هنگام خرید هواکش صنعتی باید به آن ها توجه نمایید

• پیش از خرید هر محصولی ابتدا باید نیاز خود را مشخص نمایید. اگر صاحب یک کارخانه یا کارگاه تولیدی هستید و می خواهید برای مجموعه خود هواکش صنعتی تهیه کنید ابتدا باید نیاز خود را مشخص کنید. در ادامه به برخی از این نیاز ها اشاره خواهیم کرد.

o اندازه سالن

o میزان آلودگی موجود در سالن

o نیاز به چه مدل هواکشی دارید؟ فقط هواکش مکنده و یا هواکش هواساز؟

o آیا به دستگاه سرمایش و گرمایش نیز نیاز دارید؟

o دستگاه های صنعتی شما به چه میزان هوای تمیز و خنک نیاز دارند؟

o رطوبت هوا تا چه میزان باید کم شود؟

o آیا دستگاه های اصلی نیز نیاز به هواکش صنعتی مخصوص دارند و یا خیر؟

o چه میزان فضا برای نصب هواکش در اختیار دارید؟

o در چه فضا هایی امکان نصب هواکش دارید؟

• پس از مشخص کردن نیاز های اولیه خود شما حتما باید با یک متخصص فنی مشورت کنید. افراد فنی با سابقه بالای خود به شما در امر خرید و نصب هواکش صنعتی یاری خواهند رساند. شما ابتدا لیست نیاز های خود را نزد این افراد برده و سپس آن ها مدل های مختلف را به شما پیشنهاد می دهند تا از میان آن ها به انتخاب بپردازید.

• در میان انتخاب های موجود از مدل های مختلف هواکش صنعتی همواره سعی کنید مدلی را انتخاب نمایید که مختص نیاز شما طراحی شده است. برای مثال هواکش صنعتی سانتریفیوژ رادیال به دلیل پره های مسطح و بدون خمیدگی خود بهترین گزینه برای مکش هوای آلوده است و به نوعی تخصصی ترین مدل هواکش هوای آلوده به شمار می رود. بدین ترتیب شما باید بین گزینه ها تخصصی ترین مدل ها را انتخاب کنید تا بتواند به بهترین شکل به نیاز شما پاسخ دهد.

• انواع مدل های مختلف هواکش صنعتی دارای ویژگی های مختلفی هستند. در صورتی که مجبور به نصب هواکش در محیط خارجی هستید سعی کنید از مدل های ضدآب و ضد گرد و غبار استفاده کنید تا در شرایط بد آب و هوایی نیز بتوانید با بالاترین کیفیت از هواکش خود استفاده کرده و طول عمر بیشتری برای آن داشته باشید.

• هواکش های صنعتی دارای مصرف انرژی متفاوت هستند. با توجه به اینکه به طور کلی مصرف انرژی کارگاه های صنعتی بالا است سعی کنید از هواکش هایی با استاندارد انرژی مناسب استفاده کنید تا بتوانید در مصرف برق صرفه جویی کنید.

• مدل های مختلف دارای قابلیت تنظیم متفاوتی هستند. در صورتی که شرایط استفاده شما از هواکش صنعتی به شکلی است که در بعضی فصل ها و زمان ها نیاز به تولید کمتر و یا بیشتر دارید از مدل هایی انتخاب کنید که می توانند این تنظیمات را اعمال کنند و توان تولیدی ثابت ندارند. بدین ترتیب شما می توانید علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی، در هزینه های تعمیر و نگه داری هواکش صنعتی خود نیز صرفه جویی کنید.

• در صورتی که در محل نصب هواکش حق انتخاب دارید، آن را در جایی نصب کنید که برای بازدید و سرویس دسترسی آسان تری دارد.