بوستر پمپ آبرسانی

بوستر پمپ آبرسانی از اهمیت بالایی برخوردار است و مشکل افت فشار آب در سیستم های لوله کشی را به حداقل می رساند. همینطور از فشار اضافی که در اثر ماکزیمم استفاده به لوله ها وارد می شود نیز کم می کند. مکانیزم به کار رفته در بوستر پمپ آبرسانی بسیار پیشرفته است.

بوستر پمپ آبرسانی

بوستر پمپ آبرسانی دستگاهی است که برای تقویت پمپ آب اصلی مورد استفاده قرار می گیرد. این پمپ ها به پمپ اصلی کمک می کنند تا تحت فشار قرار نگیرند و بتوانند به صورت مداوم نیاز آب ساختمان و مکان های مورد استفاده را تامین کنند. بوستر پمپ آبرسانی می تواند در ساختمان های خانگی و تجاری و همچنین برای پمپ های آب آتش نشانی و شهری مورد استفاده قرار گیرد. بوستر پمپ آبرسانی با استفاده از قابلیت های خود می تواند زمان روشن شدن پمپ اصلی را پیشبینی کرده و با زودتر روشن شدن خود موجب کمک به پمپ و کاهش فشار بر روی آن شود. در ادامه به معرفی مدل های مختلف بوستر پمپ آبرسانی، کاربرد ها و مزایای آن خواهیم پرداخت.

بوستر پمپ آبرسانی ، انواع بوستر پمپ آبرسانی - نمایشگاه مجازی

بوستر پمپ آبرسانی چیست؟

بوستر پمپ آبرسانی دستگاهی متشکل از چندین موتور پمپ است که به شکلی موازی به یکدیگر وصل شده اند. با توجه به این که میزان آب مصرفی متغیر است و از الگوی خاصی پیروی نمی کند، سیستم های پمپاژ ثابت شامل یک یا چند الکتروپمپ هستند که دائما میزان مشخصی آب را به داخل لوله ها پمپاژ می کنند، به همین دلیل ممکن است فشار آب درون لوله ها به طور ناگهانی کم یا زیاد شود. بنابراین برای جلوگیری از آسیب رسیدن به لوله های آب، شیر آلات و احتمال قطعی آب در برخی نقاط شهر یا ساختمان در اثر نواسانات فشار آب باید این افزایش و کاهش فشار، مورد کنترل و تنظیم قرار گیرد. برای این منظور از بوستر پمپ آبرسانی که وظیفه تنظیم فشار آب مصرفی لوله ها را بر عهده دارد، استفاده می شود.

برای تامین فشار آب مصرفی تمامی واحد ها از انواع مختلف پمپ ها آب خانگی استفاده می شود. در سیستم های پمپاژ ثابت که شامل یک یا چند پمپ آب هستند، همواره میزان معینی آب به داخل لوله ها هدایت می شود و به همین دلیل، افزایش یکباره فشار آب ناشی از روشن شدن یک یا چند پمپ آب به صورت همزمان، باعث آسیب دیدن لوله های آب و شیرآلات شده و همچنین افت فشار ناگهانی ناشی از خاموش شدن همزمان یک یا چند پمپ آب نیز ممکن است منجر به قطع آب در برخی نقاط شهر یا ساختمان شود. به همین دلیل است که نقش بوستر پمپ آبرسانی برای تثبیت و تنظیم این نواسات در شبکه مصرف با توجه به الگوی متغیر مصرف و تامین فشار و دبی مورد نظر با حداکثر راندمان، کاملا پر رنگ می باشد. نحوه عملکرد بوستر پمپ آبرسانی به نحوی است که زمانی که مصرف شبکه صفر و فشار درون لوله ها ثابت است، الکتروپمپ های بوستر پمپ خاموش می باشند اما با شروع مصرف و درنتیجه افت فشار شبکه در جهت جبران افت ایجاد شده اولین الکترو پمپ بوستر روشن شده و شروع به کار می کند. اگر اولین الکترو پمپ به تنهایی نتواند فشار مورد نیاز را تامین نماید الکتروپمپ های دیگر به ترتیب وارد مدار می شوند و هنگامی که مصرف شبکه کم یا متوقف شود الکتروپمپ های مذکور به همان ترتیب روشن شدن از مدار خارج می شوند.

انواع بوستر پمپ آبرسانی

بوستر پمپ آبرسانی دور ثابت

از این بوستر پمپ ها به جهت سیستم اطفا حریق، سیستم های آبیاری صنعتی و پرکردن مخازن استفاده می گردد. از مزایای بوستر پمپ های دور ثابت می توان به رسیدن به بیشترین بازدهی در کمترین زمان اشاره کرد.

بوستر پمپ آبرسانی دور متغیر

این بوستر ها برای مصارف آب شرب استفاده می شوند. از مزایای بوستر پمپ آبرسانی دور متغیر می توان به کاهش انرژی، استهلاک پایین و سیستم فشار پایدار در ساختمان اشاره نمود. با استفاده از تکنولوژی و فن آوری روز در بوستر پمپ آبرسانی دور متغیر، قابلیت تنظیم سرعت گردش پمپ با استفاده از اینورتر های موجود در تابلو فرمان بوستر پمپ، فراهم شده است. روشن شدن ناگهانی پمپ از جمله معایب پمپ ها بوده که باعث کاهش عمر آن و افزایش لرزش های پمپ می شود، اما در بوستر پمپ آبرسانی دور متغیر به دلیل سیستم راه اندازی نرم الکتروپمپ، این مسئله به شکل کامل حل شده است. بوستر پمپ های دور متغیر از نظر شکل ظاهر با بوستر پمپ های دور ثابت، یکسان هستند و در این نوع سیستم تغییرات در تابلو برق ایجاد شده است. این تغییر استفاده از (اینورتر) دستگاه کنترل دور است. دستگاه اینورتر دارای قابلیت برنامه نویسی است و می توان برای آن برنامه ای مناسب با شرایط تعریف کرد. استفاده از اینورتر کاهش مصرف برق و هزینه های مربوط به نگهداری و استهلاک پمپ را در بردارد. ثابت ماندن فشار و حذف ضربات هیدرولیکی نیز از مشخصه های این سیستم است. گفتنی است، هزینه تهیه این سیستم نسبت به سیستم دور ثابت بالاتر است ولی در طول زمان با هزینه مربوط به نگهداری و مصرف برق آن برابری خواهد کرد.

کاربرد ها و مکان های مختلف استفاده از بوستر پمپ آبرسانی

• ساختمان هایی که در انتهای خط قرار دارند.

• ساختمان هایی که در بالاترین قسمت قرار دارند.

• مکان های که با کمبود آب مواجه هستند.

• مکان هایی که در ساعاتی از روز با کم فشار شدن آب مواجه هستند.

• تقویت کننده آب شرب مجتمع های مسکونی و مراکز تجاری، استادیوم های ورزشی و استخر ها.

• دستگاه های اطفا حریق

• دستگاه های تحت فشار برای استفاده در گلخانه ها، باغات و کشت صنعتی

• سیستم های تصفیه آب

مزایای استفاده از بوستر پمپ آبرسانی

• حذف ضربات هیدرولیکی. بوستر پمپ آبرسانی با داشتن سیستم روشن شدن نرم خود موجب از بین رفتن ضربات هیدرولیک می شود و بدین ترتیب طول عمر پمپ و همچنین سیستم لوله کشی را افزایش می دهد. این ضربات هیدرولیکی یکی از عوامل اصلی در خرابی پمپ های آب و لوله کشی ساختمان ها هستند.

• قابلیت سرویس در حین کار. داشتن چند الکتروپمپ به هم پیوسته موجب می شود با خارج کردن یک الکتروپمپ از مدار و تعمیر آن، مشکلی برای آبرسانی به وجود نیاید.

• کاهش استهلاک پمپ. استفاده از چند پمپ به شکل نوبتی و چرخشی موجب می شود تا استهلاک پمپ های شبکه آبرسانی به حداقل برسد. هیچ کدام از پمپ ها تحت فشار زیاد قرار نمی گیرند و همه آن ها به یک اندازه کار می کنند.

فیلترهای انتخاب شده