نمای کرتین وال

روش های اجرای نمای کرتین وال متفاوت است و هر یک از ویژگی های خاصی برخوردار است. آنچه در اجرای نمای کرتین وال بسیار مهم است بررسی دقیق محیط ساختمان و پارامترهای تأثیرگذار خواهد بود. بررسی نوسانات نمای کرتین وال از دیگر موضوعات مهم و چالس برانگیز محسوب می شود.

نمای کرتین وال

ساخت سازهای امروزی دیگر همانند گذشته نیستند. در گذشته ساخت و سازها بسیار ساده تر و عموماً بدون پیچیدگی خاصی و با استفاده از مصالح سنتی مثل آجر، سیمان،‌ کچ و ... انجام می شد. اما امروزه شاهد ساختمان های مدرن تری هستیم که در ساخت آن ها نیز از اجناس جدیدتری استفاده می شود. استفاده از نمای کرتین وال نیز یکی از همین موارد است. پیشرفت های حاصل شده در زمینه معماری، ساخت و ساز و همچنین تکنولوژی باعث شده است تا شاهد نوآوری های مختلفی در امر ساخت و ساز نیز باشیم. برای مثال،‌ امروزه از شیشه متداولاً در ساخت نمای ساختمان ها استفاده می شود. ساخت نمای کرتین وال (به فارسی: دیوار پرده ای) نیز یکی از همین مصادیق استفاده از شیشه در ساخت نمای ساختمان است که با استفاده از بکارگیری شیشه و آلومینیوم ساخته می شود.

نمای کرتین وال، نمای کرتین وال شیشه ای، اجرای نمای کرتین وال - نمایشگاه مجازی ایران

نمای کرتین وال چیست؟

نمای کرتین وال نوعی دیوار نازک و از جنس آلومینیوم است که در جلوی نمای ساختمان ساخته می شود. در بخش های مختلف این نما شیشه نصب می شود. در حقیقت، وظیفه چارچوب آلومینیومی ایجاد استحکام کافی و حمایت از شیشه های نصب شده است. با این حال، در نگاه اول شاهد خواهید بود که بیشترین فضا را شیشه ها اشغال کرده کرده اند. اگرچه نمای کرتین وال شیشه ای به بدنه ساختمان متصل می شود، ولی وزن ساختمان روی آن قرار نمی گیرد و وزن اضافی نیز به ساختمان وارد نمی کند. در واقع، کرتین وال در اطراف ساختمان قرار می گیرد و کاملاً به ساختمان متصل نیست. همین امر باعث می شود که تا وزن اضافی خاصی متحمل ساختمان نکنند و وزن ساختمان بسیار کاهش پیدا کند. این کاهش وزن نه تنها عمر ساختمان را بالا می برد، بلکه در صورت بروز حوادث طبیعی مانند زلزله، بسیار به نفع ایمنی ساختمان نیز خواهد بود. در حقیقت، نمای کرتین وال یکی نیروی حاصل از وزن خود و دیگری نیروی های جانبی طبیعی مانند نیروی باد را ممکن است به ساختمان منتقل کنند. ولی این نیرو به تمام بدنه ساختمان وارد نمی شود،‌ بلکه بیشتر آن به سطح زمین وارد می شود. استفاده از این دست چارچوب های آلومینیومی به دهه ۱۹۳۰ میلادی باز می گردد. چراکه در آن زمان و در حین جنگ جهانی دوم، دسترسی به منابع آلومینیوم بسیار بیش تر از پیش شد.

مزایای استفاده از نمای کرتین وال

عدم ورود آب و باد به ساختمان: یکی از مهم ترین دلایل و اصلی ترین وظایف نمای کرتین وال ، ایجاد یک سپر محافظتی از ساختمان است. همانطور که پیش تر بیان شد، این نما سازه ای جدا از ساختمان است و تمام بخش های آن مستقیماً به ساختمان متصل نیستند. بنابراین، نمای کرتین وال را می توان به عنوان یک لایه محافظتی اضافی در برابر ورود باد و یا آب و باران به داخل ساختمان دانست. همین امر باعث می شود که هزینه های مربوط به نگهداری از ساختمان کاهش پیدا کند و طول عمر ساختمان نیز افزایش پیدا کند.

کاهش لرزش و نوسان ساختمان: ایجاد نمای کرتین وال با هدف استحکام بیشتر ساختمان انجام نمی گیرد، ولی با این حال، این سازه جلوی لرزش های اضافی ساختمان را خواهد گرفت و بنابراین باعث خواهد شد که امنیت ساختمان افزایش پیدا کند. این سازه قادر است هرگونه فشار اضافی به ساختمان را خنثی کند، چراکه تمام این فشار را در بخش های مختلف چارچوب خود پخش می کند. بنابراین، با نصب و استفاده از کرتین وال، ساختمان شما مقاومت بیشتری در برابر بادهای شدید خواهد داشت. این امر به خصوص در ساختمان هایی احساس می شود که ارتفاع زیادی دارند و یا اینکه موقعیت قرار گیری آن ها در مسیر بادهای شدیدی است. بنابراین، استفاده از نمای کرتین وال به آرامش خاطر ساکنان ساختمان نیز خواهد افزود.

جلوگیری از انتشار سریع آتش: همانطور که می دانیم، در صورت بروز آتش سوزی در داخل ساختمان، آتش سریعاً از پنجره ها بیرون رفته و زبانه آتش به طبقات بالایی راه پیدا می کند و همین امر باعث گسترش آتش سوزی در تمام ساختمان می شود. استفاده از نمای کرتین وال باعث می شود که سرعت انتشار آتش بین طبقات مختلف ساختمان کاهش پیدا کند. چراکه این سازه شبیه به یک مانع عمل می کند و مانع از گسترش آتش از طریق نمای بیرونی ساختمان می شود. این امر به خصوص در ساختمان های مرتفع مشهود است که در صورت بروز آتش سوزی در آن ها، آتش سریعاً به طبقات بالایی نیز نفوذ می کند.

کارایی به عنوان عایق حرارتی: نمای کرتین وال در واقع یک لایه محافظتی اضافی به ساختمان شما اضافه می کند. همین امر باعث می شود تا یک عایق حرارتی بسیار مناسب برای ساختمان شمرده شود. تنها کافیست برای ساخت این نما از اجناس مناسب و با کیفیت استفاده شود و اینکه نصب آن با دقت کافی صورت بپذیرد. علاوه بر این، نمای کرتین وال عموماً با استفاده از شیشه ساخته می شود. شیشه باعث می شود تا جلوی اشعه UV خورشید گرفته شده و میزان کمتر و ضعیف تری از آن به ساختمان بتابد. همین امر منجر می شود تا دمای داخلی محیط ساختمان (چه گرم و چه سرد) ثابت بماند و اینکه از ایجاد رنگ پریدگی بر اثر تابش آفتاب در نمای ساختمان نیز جلوگیری به عمل می آید.

کاهش هزینه ها: همانطور که در مورد پیشین توضیح داده شد، نمای کرتین وال یک عایق حرارتی مناسب برای ساختمان شما خواهد بود. بنابراین، از آنجایی که میزان انرژی هدر رفته کاهش پیدا می کند، طبعاً هزینه های مرتبط با مصرف انرژی ساختمان شما نیز کاهش پیدا خواهد کرد. از همین رو، گفته می شود استفاده از این نوع نما به کاهش هزینه ها نیز کمک خواهد کرد.

نمای زیبا و مدرن: امروزه بسیاری از ساختمان ها از نمای کرتین وال استفاده می کنند. ولی نه لزوماً به خاطر مزایای مختلفی که پیش تر در مورد آن ها توضیح داده شد، بلکه دلیل استفادة آن ها از این نوع نما عموماً به خاطر ظاهر زیبا، تمیز، خاص و منحصر به فردی که است که برای ساختمان به ارمغان می آورد. همه این ها باعث شده تا استفاده از نمای کرتین وال به عنوان طراحی معاصر و مدرن شناخته شود.