نمای اسپایدر

نمای اسپایدر یا پوشش های شیشه ای نوع جدیدی از نما هستند که در سال های اخیر در هنر معماری داخلی و خارجی مورد توجه قرار گرفته اند و نمای اسپایدر در واقع یه سازه شیشه ای است که قابلیت استفاده در ساختمان های ادرای، تجاری و فروشگاهی یا نمایشگاهی را به خوبی داشته ودر کنار همه المان های علمی از زیبای منحصر به فردی هم برخوردار است.

نمای اسپایدر چیست؟

نمای اسپایدر سبکی جدید در اجرای نمای ساختمان ها است که با استفاده از چهارچوب های فلزی و شیشه طراحی و ساخته می شود. تقریباً هر نوع طراحی نمای ساختمانی را می توان با استفاده از سبک نمای اسپایدر اجرا کرد. ولی با این حال، استفاده از نمای اسپایدر تنها محدود به ساختمان هایی می شود که نما، ورودی و یا خروجی های بسیار بزرگی دارند. این ویژگی ها عموماً در ساختمان های تجاری مثل پاساژهای چندین طبقه دیده می شود که ورودی آن ها بسیار عظیم است. بسیاری از این مجموعه ها از نمای اسپایدر استفاده می کنند و از مزایای متعدد آن بهره می برند. همانطور که بیان شد، طراحی های مختلفی را می توان بر اساس نمای اسپایدر انجام داد. دلیل آن نیز انعطاف پذیری اجرایی آن است. تنها کافیست چهارچوب های اسپایدر و فلزی را به هر نحوی که مد نظر است تنظیم کنید و شیشه ها را در ابعاد مورد نظر برش داده و نصب کنید. با این حال، جالب است در نظر داشته باشید که اگرچه اجرای نمای اسپایدر با استفاده از شیشه انجام می شود، ولی این سبک تمام استاندارد های امنیتی را داشته و تقریباً هیچ ضعفی از لحاظ ایمنی و مقاومت ندارد.

نمای اسپایدر - اجرای نمای اسپایدر شیشه ای - نمایشگاه مجازی

همانطور که بیان شده بود، برای اجرای نمای اسپایدر از شیشه استفاده می شود. البته شیشه های به کار رفته نسبت به شیشه هایی که در منازل و به صورت متداول مشاهده می کنیم متفاوت هستند. ساختار این شیشه های بسیار فشرده بوده و همین امر باعث استحکام و مقاومت بالا آن ها می شود. به همین جهت ادعا می شود که نمای اسپایدر از لحاظ ایمنی هیچ ضعفی ندارد و با خیال راحت می توانید از آن در طراحی و یا ساخت ساختمان خود استفاده کنید. قطر این شیشه ها از شیشه هایی که در پنجره های منازل استفاده می شود عموماً بیشتر است. سه سایز ۱۲ میلی متر، ۱۵ میلی متر و ۱۹ میلی متر جزو محبوب ترین و پرکاربردترین قطر شیشه های مورد استفاده هستند.

تمامی تجهیزات به کار رفته برای ساخت نمای اسپایدر صرفاً‌ به همین منظور ساخته می شوند و در ساخت آن ها دقت بسیار زیادی صرف می شود تا نه تنها از لحاظ کیفی در بالاترین سطح قرار داشته باشند، بلکه بتوان از آن ها برای طراحی ها، نیازها و موقعیت های مختلفی استفاده کرد. همین امر باعث شده تا با اندکی تغییر در ساختار، قادر باشید از نمای اسپایدر برای طراحی نمای هر نوع ساختمان و با هر مقدار ارتفاع استفاده کنید. به همین جهت، امروزه نمای اسپایدر به عنوان بهترین راهکار برای به کارگیری شیشه در طراحی و ساخت نمای ساختمان های تجاری و یا مسکونی شناخته می شود و همواره شاهد استقبال از آن ها هستیم.

انواع نمای اسپایدر

مدل های مختلف نمای اسپایدر را می توان بر اساس نوع اتصالات آن ها به سه دستی کلی تقسیم بندی کرد. همانطور که می دانیم،‌ در طراحی نمای اسپایدر تماماً از شیشه استفاده می شود و از چارچوب های فلزی در آن ها استفاده نمی شود. بنابراین، برای محکم ایستادن این شیشه ها احتیاج به یک سطح محکم و قابل اتکا است تا نمای شیشه ای را حمایت کند. بر همین اساس، ۳ مدل اصلی را می توان معرفی کرد.

مدل های لوله ای

برای ساخت این مدل، از تیغه هایی فولادی و فلزی به عنوان پشتیبان و حمایت کننده استفاده می شود تا نمای اسپایدر با کمک آن ها محکم بایستد. این تیغه ها در واقع نقش لرزه گیر را نیز به عهده دارند. در بسیاری از موارد،‌ از تیغه هایی از جنس استیل استفاده می شود تا علاوه بر داشتن مقاومت کافی، ظاهر زیبایی نیز داشته باشند و لطمه‌ ای به زیبایی نمای شیشه ای اسپایدر وارد نکنند. جالب است بدانید مدل های لوله ای محبوب ترین و پرکاربردترین نوع از نمای اسپایدر در سراسر دنیا هستند.

مدل تیغه های شیشه ای

در این مدل حداکثر شفافیت و نورگیری را شاهد خواهید بود، چراکه در آن تماماً از شیشه استفاده شده است. در این مدل، همانطور که از نام آن نیز پیدا است،‌ به جای تیغه های فلزی و فولادی، از تیغه های شیشه ای استفاده شده است.

مدل کابلی

مدل های کابلی هم از لحاظ نصب و هم از لحاظ ظاهری، پیچیده ترین مدل هستند و به همین خاطر آن ها را می توان پرهزینه ترین و گران قیمت ترین مدل دانست. در این مدل از هیچ نوع تیغه ای (چه فولادی و فلزی و چه شیشه ای) استفاده نمی شود و بخش های مختلف شیشه ای با استفاده از کابل هایی نیرومند به یکدیگر متصل می شوند.

مزایای استفاده از نمای اسپایدر در ساختمان ها

طول عمر بالا: اگر از نمای اسپایدر استفاده کنید، می توانید مطمئن باشید که نمای ساختمان شما برای سال ها ظاهر خود را حفظ می کند. این موضوع را وام‌دار طول عمر بالای شیشه خواهید بود. در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی، شیشه طول عمر بیشتری دارد و در طول گذر زمان کمتر فرسوده می شود. شیشه قادر است در شرایط مختلف جوی و آب و هوایی کیفیت خود را حفظ کرده و آسیبی نبیند. بنابراین، پس از چند سال از نصب نمای اسپایدار شیشه ای، کماکان ظاهر روزهای اولیه آن را شاهد خواهید بود.

شفافیت: از آنجایی که تمام سطح نمای اسپایدر با استفاده از شیشه ساخته می شود، بنابراین شفافیت و عبور نور در آن بسیار بالا خواهد بود. این نور به داخل محیط ساختمان تابیده و باعث روشنایی آن نیز خواهد شد. ورود نور طبیعی به ساختمان های این چنینی می تواند تا حد بسیار زیاد و چشمگیری از هزینه های مربوط به روشنایی بکاهد. در واقع، به همین دلیل در بسیاری از ساختمان های تجاری از نمای اسپایدر استفاده می شود.

ظاهر جذاب و مدرن: در اولین نگاه، هیچ چیز به اندازه نمای بیرونی ساختمان به چشم نمی آید. همانطور که بیان شده بود، نمای اسپایدر شیشه ای یکی از آخرین دست آوردهای مهندسی در جهت استفاده از شیشه در ساخت نمای ساختمان است. این سازه قادر است ظاهری جذاب، مدرن و فوق العاده به ساختمان شما ببخشد.